Na co zwrócić uwagę w czasie zakupu lunety?

Wiele osób lubiących obserwację natury rozważa kupno solidnego osprzętu, który znacznie to zadanie uprości. Dobór lunety może jednak sprawić dużo trudów – jakimi kryteriami kierować się w trakcie podejmowania decyzji?

Przede wszystkim – powiększenie

Jednym z najbardziej podstawowych parametrów Lunety jest powiększenie – im większe, tym bardziej dalekie obiekty będziemy mogli obserwować. Trzeba jednakże pamiętać, że spore powiększenie łączy się z masywnymi gabarytami całego sprzętu, co może okazać się mało wygodne w czasie wycieczek przyrodniczych. Na to, czy dobrze będziemy widzieć śledzony cel wpływa także wielkość obiektywu – im szersza, tym więcej światła dochodzi do oka, co przekłada się na wyższą jakość obserwacji. Wskazane jest też zwrócić uwagę na to, czy ostrość widzenia na brzegach jest jednakowo dobra jak w środku.

Praktyczne dodatki

W sklepach specjalistycznych z reguły znaleźć możemy lunety wytworzone ze stali, lub aluminium. Te drugie są o wiele lżejsze, co przekłada się na wygodę użytkowania. Gdy jednak zdecydujemy się na wersję ze stali, warto dokupić do niego statyw. Miłośnicy obserwowania natury niezależnie od panujących warunków pogodowych powinni pomyśleć o specjalnej wodoodpornej obudowie, która skutecznie ochroni przyrząd przed zniszczeniem. Zanim dokonamy zakupu trzeba zastanowić się również, czy chcemy lunetę skonfigurować z aparatem fotograficznym albo kamerą.

Jeśli szukamy lunety do podpatrywania zwierząt, dobrym wyborem będzie model z obiektywem o średnicy wynoszącej 80-85mm. Taki sprzęt zagwarantuje jasny, a przez to wysokiej jakości obraz.

Tagi , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.