Dobra lornetka – jak ją znaleźć?

Wytrzymały osprzęt dobrej jakości posłuży nam przez wiele lat, w związku z tym zanim kupimy lornetkę powinno się poświęcić nieco czasu na odszukanie właściwego modelu. W toku poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak powiększenie, pole widzenia, średnica obiektywu i odstęp źrenicy wyjściowej.

Najistotniejsze parametry

Można rzec, że lornetka to nic innego, jak zespolone ze sobą dwie lunety, lecz o jakości obrazu rozsądza mnóstwo parametrów. Jednym z najistotniejszych jest powiększenie – im większe, tym bardziej oddalone od nas cele będziemy w stanie zobaczyć. Należy jednakże mieć świadomość, iż za duże powiększenie przekłada się na zminimalizowanie pola widzenia i jasności obrazu. Najbardziej optymalny wybór do obserwacji z dłoni to lornetka oferujące powiększenie 12-15 razy. Wielkość obiektywu to wyrażona w milimetrach średnica przedniej soczewki – im jest większa, tym jaśniejszy obraz, co sprawdzić się może podczas obserwacji w kiepskim oświetleniu.

Dzienna czy nocna?

Przed podjęciem krańcowej decyzji należałoby zastanowić się dodatkowo do jakich zastosowań planujemy wykorzystywać nasz sprzęt. Nieco innymi parametrami charakteryzują się lornetki do obserwacji dziennych, a innymi te dedykowane do użytku wieczorem i nocą. Jeśli wokół jest jasno, nie ma potrzeby sięgać po lornetki o dużym obiektywie, w związku z tym mniejsze rodzaje w zupełności starczą do oglądania natury. Hobbyści obserwacji astronomicznych powinni zdecydować się na obszerne lornetki, które kumulować będą więcej światła. Najwygodniej taki rodzaj zamontować na specjalnym statywie, co sporo uprości korzystanie.

Cena jest istotna

Dobry osprzęt bywa kosztowny, jednakże jego duża cena przekłada się na jakość. Zdecydowanie lepiej jest zaczekać trochę z zakupem oraz uzbierać więcej pieniędzy na wytrzymałą lornetkę uznanego producenta, która posłuży nam do końca życia, aniżeli kupować następne modele kiepskiej jakości.

Tagi , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.